Staże zawodowe w Sewilli, Hiszpanii – III turnus – Marzec 2014

Od 27 lutego do 27 marca 2014r.  po raz trzeci trzynastoosobowa grupa

uczniów z opiekunem, z Rzemieślniczych Zasadniczych  Szkół Zawodowych z Pilzna i

Tarnowa odbywa zagraniczną praktykę zawodową w hiszpańskich przedsiębiorstwach w Sewilli w ramach projektu ,,Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo”

Rzemieślnicze ZSZ w Tarnowie i  Pilźnie reprezentują uczniowie w  zawodach:

1.        Cierniak Aneta – fryzjer

2.        Cisło Renata – fryzjer

3.        Gac Żaneta – fryzjer

4.        Kozioł Dawid monter – instalacji budowlanych i robót wykończeniowych

5.        Kwiatkowski Jakub – mechanik pojazdów samochodowych

6.        Lis Łukasz – kucharz

7.        Michoń  Kamil – mechanik pojazdów samochodowych

8.        Mroczek Mateusz – kucharz

9.        Nowak Żaneta – fryzjer

10.      Usień Dawid – elektromechanik samochodowy

11.      Widzisz Paulina – cukiernik

12.      Zagórski Norbert – monter instalacji budowlanych i robót wykończeniowych

13.      Żelazo Robert – elektromechanik samochodowy

Podróż z Pilzna i Tarnowa  jest uciążliwa, ale grupa wygodnie zaleciała do Malagi, a stamtąd autobus zawiózł uczestników na miejsce noclegu, do campusa na przedmieściach  Sewilli.

Drugiego dnia pobytu uczniowie spotkali się z przedstawicielami hiszpańskiej organizacji pośredniczącej EuroMoving,  Panią Pilar Aguilera i Panem Rafaelem Sanchez, którzy zapoznali młodzież z programem pobytu w Sewilli, warunkami zakwaterowania, miejscami odbywania staży zawodowych oraz zasadami korzystania z komunikacji miejskiej. Następnie przy wsparciu przedstawicieli EuroMoving uczniowie obyli rozmowy o pracę w języku hiszpańskim lub angielskim i podpisali umowy stażowe.

Każdy z uczestników projektu odbywa 4 tygodniowy staż  zgodny z jego profilem kształcenia. Uczniowie spędzą  średnio po 7 godzin na praktyce, zapoznając się z zasadami  obowiązującymi w miejscu pracy, techniką oraz metodami pracy w danej firmie. Godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy są bardzo różne, ponieważ są dni, w których uczniowie pracują w systemie dwuzmianowym.

Staże zagraniczne są znakomitą szansą na podniesienie kwalifikacji zawodowych i zdobycia nowego doświadczenia, rozwinięcia umiejętności praktycznych związanych z zawodem oraz uczenia się samodzielności. Podczas pobytu uczniowie nie tylko pracują, ale również poznają kulturę i obyczaje kraju goszczącego, rozwijają umiejętności językowe gdyż porozumiewają się ze współpracownikami w języku angielskim i hiszpańskim, korzystając z własnych umiejętności, słowników i translatorów w telefonach komórkowych.

W wolnym czasie uczniowie poznają kulturę lokalną, zwiedzają Sewillę, podróżują do innych pięknych miast w regionie Andaluzji lub po prostu odpoczywają i robią zakupy.

Z pewnością nowe doświadczenia zaprocentują w ich dorosłym życiu, a zdobyte kwalifikacje zwiększą  konkurencyjność nie tylko na krajowym rynku pracy.

Zobacz galerię z wyjazdu https://izbarzemieslnicza.tarnow.pl/?page_id=1721