Strona Główna

08 maja 2019 w Branżowej Szkole I Stopnia w Tarnowie zorganizowano Dzień Otwarty.

Istniejąca już 13 lat Tarnowska Szkoła Rzemieślnicza kształci młodych ludzi - przyszłych adeptów rzemiosła. Nasza szkoła uczy w 38 zawodach które można pogrupować na kilka branży: budowlaną, drzewno-meblarską, motoryzacyjną, mechaniczną, elektryczną, gastronomiczną i fryzjerską, są też inne niszowe, poszukiwane dziś na rynku pracy zawody np. lakiernik samochodowy, krawiec czy wpisany na listę zawodów deficytowych - piekarz.

Wychodząc naprzeciw zmianom odbywającym się na lokalnym i krajowym rynku pracy, została uroczyście podpisana umowę o partnerskiej współpracy w zakresie kształcenia zawodowego uczniów. W imieniu Zakładu Produkcyjno -Handlowgo Strusinianka umowę podpisał Prezes Zarządu Pan Marek Błaszkiewicz. Stronę Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie reprezentowali Prezes Izby Pan Andrzej Kuta, Dyrektor Izby Pani Barbara Blacha. Uczestnicy porozumienia wyrażają wolę ścisłego współdziałania w celu aktywizacji rynku pracy i podnoszenia umiejętności zawodowych uczniów Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia w Tarnowie.

Specyficzną formą zajęć w naszej szkole są praktyki zawodowe. W przeciwieństwie do innych typów szkół, zajęcia praktyczne odbywają się w rzeczywistych warunkach w Zakładach Pracy. Młodociani pracownicy otrzymują wynagrodzenie a zdobyty 3 letni staż pracy  wliczany jest do przyszłej emerytury.

Już podczas trwania nauki uczniowie naszej szkoły mogą skorzystać z darmowych kursów, prowadzonych przez Izbę Rzemieślniczą w Tarnowie. Zajęcia te organizowane są w ramach unijnego programu EDUKATOR w pracowniach znajdujących się przy ulicy Kochanowskiego 32. Kursy między innymi spawacza, barmana -baristy czy wizażysty – stylisty, podnoszą i uzupełniają dotychczasowe umiejętności oraz pomagają  w uzyskaniu nowych kwalifikacji zawodowych naszych uczniów.

Program Edukator zapewnia więc idealne warunki do zdobywania zawodu !!

Od kilku lat uczniowie i uczennice naszej szkoły uczestniczą również w zagranicznych praktykach zawodowych w Sewilii w Hiszpanii, prowadzonych w ramach programu operacyjnego Wiedza Edukacyja Rozwój „Power”. Za granicą uczniowie mogą poznać standardy europejskiego rynku pracy, doskonalić język oraz zdobyć dodatkowe umiejętności. Dodatkowo uczestnicy projektu otrzymują indywidualne wsparcie finansowe a po skończonych praktykach otrzymują europejski certyfikat Europass Mobilność ułatwiający podjęcie pracy za granicą.

Podczas uroczystości nastąpiło rozdanie Certyfikatów uczestnictwa w zakończonym w kwietniu projekcie Sevilla Experimentalo – staże rzemieślnicze w Hiszpanii. Certyfikaty otrzymała grupa 24 uczniów ze szkół Rzemieślniczych z Pilzna i Tarnowa oraz 10 osobowa reprezetacja kadry dydaktycznej i pracodawców współpracujących ze szkołą. Kadra w projekcie uczestniczyła w praktykach typu job shadowing w ośrodku kształcenia zawodowego IES Torreblanca w Sevilli oraz brała udział w stażach zawodowych w salonie fryzjerskim/samochodowym.

W poszczególnych salach naszej szkoły zorganizowane zostały warsztaty kulinarne, uczniowie prezentowali będące na wyposażeniu szkoły specjalistyczne panele motoryzacyjne, fryzjerki, które skorzystały z kursu wizażysty-stylisty pokazywały swoje nowo zdobyte umiejętności. W sali poświęconej projektom unijnym - uczniowie opowiadali o odbytych praktykach zawodowych i otwierających się przed nimi perspektywach po wyjazdach zagranicznych w ramach Erasmus +.

Kulminacyjnym punktem uroczystości był pokaz skrzyżenia męskiego w wykonaniu Pana Mario Mayer, który jest drugim Wicemistrzem Barberingu w Europie.

Uczniowie kształcący się w zawodzie fryzjer wzięli udział w konkursie fryzjerskim i pokazali nam  swoje zdolności w dwóch kategoriach fale a’la Merlin Monroe oraz strzyżenie męskie wykonane na  modelu.

W konkursie fryzjerskim w kategorii męskiej – Strzyżenie męskie „freestyle”na modelu Jury oceniało uczestników na podstawie następujących kryteriów: precyzja i czystość wykonania strzyżenia, innowacyjność i kreatywność. Czas przewidziany dla tej konkurencji to 40 minut.

Zwyciężyła Aleksandra Mastalarz, II miejsce zdobyła Gabriela Olesik natomiast III miejsce Aleksandra Mojek.

W konkurencji fryzura Fale a’la Merlin Monroe uczestnicy pracowali na główkach manekinach. Podczas tej konkurencji oceniano przede wszystkim czystość i estetykę wykonania pracy oraz artystyczne wykończenie fryzury. Konkurencja ta trwała 30 minut.

W tej kategorii najlepsza okazała się Natalia Bigos, II miejsce zajęła Daria Sobczyk natomiast III miejsce Gabriela Kornaś.

Nagrodą dla uczestników były dyplomy, upominki oraz całodniowe szkolnie w Akademii Barberingu Mayer&Matykiewicz we Wrocławiu.

Szkolenie dla wygranych odbędzie się 7 lipca 2019 roku.

Poniżej prezentujemy wyniki konkursu i otrzymaną przez uczestników punktację.

Komisja fryzjerska w składzie Mario Mayer i Piotr Potempa

Obowiązuje punktacja od 1 do 10 punktów. Każdy sędzia może przyznać najwyższą punktację tylko jeden raz w danej konkurencji.

 

Punktacja w kategorii Strzyżenie męskie „freestyle”

Wszystkim obecnym dziękujemy za przybycie a wszystkch nieobecnych zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

[flagallery gid=54]

Edukacja zawodowa

edytuj
SZKOŁY
RZEMIEŚLNICZNE
EGZAMINY CZELADNICZE
I MISTRZOWSKIE
WYMAGANE
DOKUMENTY
HARMONOGRAMY
EGZAMINÓW

Poznaj zawody rzemieślnicze i zapisz się na kurs