Strona Główna
XLII Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę

JASNA GÓRA. Niedziela 25 czerwca była dniem szczególnym dla polskich rzemieślników, którzy po raz 42. pielgrzymowali na Jasną Górę.

Tegoroczna Pielgrzymka Polskiego Rzemiosła została zorganizowana przez Izbę Rzemieślniczą i Małej oraz Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie. Na Jasnej Górze zgromadziła przedstawicieli różnych branż i zawodów. Pielgrzymi modlili się za swoje rodziny, pracowników i klientów, a także dziękowali Bogu za dar pracy i twórczości.

Pielgrzymka rozpoczęła się od Drogi Krzyżowej, która przeszła po Wałach Jasnogórskich, gdzie pielgrzymi rzemieślnicy rozważali mękę i śmierć Chrystusa.

Następnie uczestnicy uroczystości udali się pod Jasnogórskie Wzgórze, gdzie zebrały się poczty sztandarowe i kolumna rzemieślników. Pogoda była piękna, a organizatorzy zapewnili wodę mineralną dla wszystkich spragnionych. Był to wzruszający moment, gdy wyruszyli wszyscy razem na Mszę Świętą.

Zanim nabożeństwo się rozpoczęło, delegacja rzemieślników przeszła pod pomnik Św. Jana Pawła II, który był wielkim orędownikiem godności ludzkiej i społecznej pracy. Tam złożono wieniec.

Wieniec pod pomnikiem Jana Pawła II znajdujący się na Wałach Jasnogórskich, w imieniu wszystkich uczestników Pielgrzymki złożyli Barbara Blacha, dyrektor Izby Rzemieślniczej w Tarnowie, oraz Andrzej Kuta, prezes Izby. W ten sposób wyrazili wdzięczność i szacunek dla świętego, który był nie tylko duchowym przywódcą, ale także orędownikiem godności pracy ludzkiej i rzemiosła.

Przed Mszą świętą odprawioną na Jasnogórskim Wzgórzu wręczono nagrody i odznaczenia dla rzemieślników oraz ich uczniów. Najwyższe wyróżnienie, szablę im. Jana Kilińskiego, otrzymał Tadeusz Gubernat z Cechu Rzemiosł Różnych w Dąbrowie Tarnowskiej. Tadeusz Gubernat jest Starszym Cechu w Dąbrowie Tarnowskiej i byłym właścicielem zakładu wod-kan. Choć już nie prowadzi działalności gospodarczej, to nadal angażuje się w sprawy cechu i pomaga młodszym kolegom.

Szablę im. Jana Kilińskiego Tadeusz Gubernat odebrał z rąk Wiceprezesów Związku Rzemiosła Polskiego: profesora Jana Klimka i Janusza Kowalskiego. To duże osiągnięcie i honor dla Odznaczonego i dla całego cechu.

Dodajmy, że podczas pielgrzymki byli obecni także rzemieślnicy, którzy odebrali Szable Kilińskiego podczas niedawnego Święta Rzemiosła w Tarnowie, Józef Sztorc i Stanisław Słowik.

Uroczystą Mszę podczas tegorocznej Pielgrzymki Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę koncelebrował biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Stanisław Salaterski.

Uroczystej Mszy świętej w intencji rzemieślników i  ich rodzin przewodniczyli także księża związani z duszpasterstwem rzemiosła. Byli to ksiądz kanonik Krzysztof Rusiecki, który jest Krajowym Duszpasterzem Rzemiosła Polskiego, oraz ksiądz prałat  Józef Drabik z Brzeska, Duszpasterz Rzemiosła Tarnowskiego.

Biskup Stanisław Salaterski wygłosił kazanie podczas uroczystej Mszy dla rzemieślników. W swoim przemówieniu podkreślił znaczenie pracy i twórczości w życiu chrześcijanina. Zwrócił się do zgromadzonych z wyrazami szacunku i uznania za trud i zaangażowanie.

Biskup Salaterski przypomniał o powołaniu do służby Bogu i bliźnim poprzez wykonywanie swojego zawodu z uczciwością i odpowiedzialnością. Podziękował także za wkład rzemiosła w rozwój społeczny i gospodarczy kraju.

Biskup Salaterski podkreślił też rolę rzemiosła w budowaniu dobra wspólnego i zachęcał do wierności wartościom chrześcijańskim oraz jedności i wzajemnego zrozumienia.

Na zakończenie pobłogosławił wszystkich obecnych i zaprosił do wspólnej modlitwy.

Prezes Izby Rzemieślniczej w Tarnowie Andrzej Kuta wyraził swoje uznanie i wdzięczność dla rzemieślników, którzy przybyli na Jasną Górę, aby uczestniczyć Pielgrzymce Rzemiosła Polskiego.

Andrzej Kuta podkreślił, że jest to ważne wydarzenie dla całej branży i okazja do wspólnego świętowania osiągnięć i tradycji rzemiosła. Zaznaczył również, że rzemieślnicy są nieodłączną częścią społeczeństwa i gospodarki, a ich praca i zaangażowanie przyczyniają się do rozwoju kraju i regionu. Prezesi poszczególnych cechów zrzeszonych w Izbie Rzemieślniczej w Tarnowie odebrali pamiątkowe obrazy Matki Boskiej Częstochowskiej, które poświęcił biskup Stanisław Salaterski.

Na zakończenie Pielgrzymki Rzemiosła uczestnicy złożyli hołd Obrazowi Matki Boskiej Częstochowskiej w kaplicy. Przed Wizerunkiem modlili się o błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla siebie i rodzin.

Pielgrzymka Polskiego Rzemiosła na Jasną Górę jest tradycją, która sięga 1982 roku. Jest to okazja do wyrażenia wdzięczności Bogu za dar pracy, a także do wzmacniania więzi między rzemieślnikami z całej Polski.

Co roku, w ostatnią niedzielę czerwca, tysiące przedstawicieli różnych branż rzemieślniczych przybywają do Częstochowy, aby uczestniczyć we Mszy Świętej i złożyć hołd Matce Bożej Częstochowskiej.

Pielgrzymka jest także okazją do wymiany doświadczeń, nawiązywania kontaktów i promowania polskiego rzemiosła. Pielgrzymka Polskiego Rzemiosła na Jasną Górę jest wyrazem wiary, patriotyzmu i dumy z własnej pracy.

Realizacja transmisji Pielgrzymki Rzemiosła na Jasną Górę - 25.06.2023r.

https://www.youtube.com/watch?v=oJ5DmP9Lb6I&list=PLE0zG48OOp3GIHXu2mOuRHLRHPie1OIK0&index=1
https://www.youtube.com/watch?v=blLxsNqEEjw&list=PLE0zG48OOp3GIHXu2mOuRHLRHPie1OIK0&index=2
https://www.youtube.com/watch?v=feT6tcNPW7Q&list=PLE0zG48OOp3GIHXu2mOuRHLRHPie1OIK0&index=3

Edukacja zawodowa

edytuj
SZKOŁY
RZEMIEŚLNICZNE
EGZAMINY CZELADNICZE
I MISTRZOWSKIE
WYMAGANE
DOKUMENTY
HARMONOGRAMY
EGZAMINÓW

Poznaj zawody rzemieślnicze i zapisz się na kurs